Spoštovani,
vabimo vas, da nam posredujete koristne in uporabne informacije, dogodke, prakse, avdio-vizualne vsebine, primere s področja razvoja podeželja, ki jih bomo posredovali članom Mreže preko elektronskih obvestil PRePlet. Obvestila izhajajo vsak četrtek, zato prosimo, da nam novico posredujete do srede, na elektronski naslov mreza-podezelje.mkgp@gov.si. Obvestil s področja trženja ne objavljamo.
Za sodelovanje se vam že vnaprej zahvaljujemo!
Mreža za podeželje

Uveljavljanje ukrepov kmetijske politike za leto 2017 - rok za oddajo vlog do 6. 5. 2017
Vlaganje zbirne vloge za uveljavljanje ukrepov kmetijske politike za leto 2017 bo potekalo od 27. februarja do 6. maja 2017.
Novosti v subvencijski kampanji 2017 za ukrepe KOPOP, EK, OMD in DŽ iz PRP 2014–2020
V okviru druge spremembe in dopolnitve PRP 2014–2020. Novosti se med drugim nanašajo na ukrep KOPOP, kjer je novost v letošnji kampanji vstop v novo operacijo Ohranjanje mejic. V okviru ukrepa Dobrobit živali se je le-ta razširil tudi na področje reje drobnice.
Navodila za izvajanje operacije Dobrobit živali za drobnico
Plačilo za operacijo DŽ - drobnica bo dodeljeno za pašo drobnice, in sicer za živali, ki bodo na paši neprekinjeno najmanj 210 dni v času od 15. marca 2017 do 30. novembra 2017. Natančnejši opis pogojev in zahtev za izvajanje operacije DŽ - drobnica se nahaja v navodilih.
Recepti za boljše gospodarjenje na kmetiji
"S kravami oziroma našim poslom z mlekom bi radi čim prej odplačali posojilo za moderno opremljen hlev. Velika napak bi bila, če bi sekali smreke in prodajali hlodovino, da bi tekoče odplačevali posojilo. Mlečna kriza nas je naučila nenehno iskati rezerve in nove prihranke. Kot trd pogajalec smo pri nabavi repromateriala dosegli veliko popustov," pravita Marta in Gregor Ročnik s kmetije Potočnik v Šaleški dolini.
Časovne prepovedi gnojenja
Preverite termine prepovedi gnojenja v celinskem delu oz. sredozemskem delu Slovenije. Z upoštevanjem časovnih prepovedi zmanjšujemo verjetnost izpiranja hranil v površinske in podzemne vode.
Zbornik referatov 4. slovenskega sadjarskega kongresa
Na voljo so pripevki 4. slovenskega sadjarskega kongresa z mendarodno udeležbo, ki se je odvil 20. – 21. 1. 2017).
Natura 2000 v poročilu Evropske komisije za Slovenijo
Komisija ocenjuje, da med tremi glavnimi izzivi v zvezi z izvajanjem okoljske politike in prava EU v Sloveniji tudi ohranitev obsežnega omrežja Natura 2000 v Sloveniji z vključevanjem gospodarskih in naravnih vidikov v sistem načrtovanja in okoljske presoje.
Invazivne tujerodne vrste – posodobljena spletna stran MOP
Na Ministrstvu za okolje in prostor (MOP) smo posodobili spletno stran Invazivne tujerodne vrste rastlin in živali. S fotografijami in opisi je predstavljenih 28 vrst rastlin in 33 vrst živali. Posebej so označene tiste vrste, ki so uvrščene na seznam Evropske unije in jih je v Sloveniji in drugih državah članicah prepovedano vnašati v Unijo, razmnoževati, gojiti, prevažati, kupovati, prodajati, uporabljati, izmenjevati, posedovati ali jih izpustiti v okolje.
Ustanovna seja strokovnega odbora za kmetijsko politiko in poslovno organiziranost v okviru KGZS
Odbor bo obravnaval vsebine kmetijske politike v sedanjem in prihodnjem obdobju. Pri tem je pomembno, da se člane KGZS pravočasno in pravilno informira in zbere predloge ter mnenja, ki so vodstvu KGZS v pomoč pri odločitvah.
Nova kmetijska zemljiška politika za zagotovitev funkcije kmetijstva, večje prehranske varnosti in poseljenosti podeželja
Na Biotehniški fakulteti v Ljubljani je potekala javna predstavitev Strokovne podlage za prenovo ureditve kmetijske zemljiške politike. Dokument podaja tri modele pravnega urejanja področja kmetijske zemljiške politike; vsak model predstavlja prednosti in slabosti oz. predloge rešitev pri prometu s kmetijskimi zemljišč. Minister je v nagovoru dejal, da »v Sloveniji do sedaj nismo imeli tako dober in strokoven pregled kmetijske zemljiške politike«. Zato je po besedah ministra v naslednjem obdobju edinstvena priložnost, da vsa zainteresirana javnost aktivno pristopi in sodeluje pri pripravi enega najpomembnejših dokumentov v Sloveniji s področja kmetijstva. V naslednjem tednu bodo gradiva objavljena na spletni strani MKGP, objavljena pa bo tudi časovnica regijskih posvetov po Sloveniji, na katerih bodo naslednje tri mesece potekala predstavitve, javne razprave, zbiranje mnenje in stališč o ureditvi tega področja.
Prvih uspešnih sedem desetletij ljubljanske Biotehniške fakultete
Od leta 1947 uspešnih zgodb ne ustvarja zgolj Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani, v njenih okvirih se rojevajo tudi uspešne zgodbe njenih diplomantov, podiplomskih študente in zaposlenih. Predstavljeni so nekateri uspešni nekdanji študentje.
Presoja ekonomske upravičenosti izvedbe naložb
Prof. dr. Stane Kavčič je na srečanju mladih kmetov predstavil problematiko ekonomske upravičenosti izvedbe naložb.
Strokovni članek: (Ne)vidne spremembe podeželskih skupnosti: primeri z Gorenjske in Sauerlanda
Geografska analiza sprememb v podeželskih skupnostih, ki sta jo izvedla Erik Logar in Irma Potočnik Slavič, je pokazala na njihovo povečano mobilnost, raztočnost ter sobivanje tradicionalnosti, alternativ in novosti pri druženju in sodelovanju. Članek je izšel v Geografskem vestniku, ki prinaša tudi druge prispevke.
Magistrska naloga Analiza potencialov trženja kmetijskih proizvodov z dodano vrednostjo ohranjanja narave z območja ormoških lagun
Avtorica Tanja Šumrada je raziskala možnosti za vzpostavitev trženja proizvodov z dodano vrednostjo, ki temelji na valorizaciji naravne dediščine, ter preverili, če bi takšna organizacija kmetijske proizvodnje in predelave omogočala tekoče poslovanje manjšega zavarovanega območja.
Spremembe floristične sestave suhih travišč deset let po vstopu v EU – primer Krajinskega parka Goričko
Na podlagi podatkov, Stanko Čerpnjak ugotavlja, da se je na vzhodnem področju sestava travnikov zelo spremenila in kaže drugačno sliko kot pred desetimi leti. Od vseh travnikov na 221 poligonih je ostalo v tradicionalni rabi samo še 82 poligonov (37,1 %). 79 poligonov travnikov je intenziviranih (35,7 %), od tega jih je večji del mulčenih, nekaj intenzivno gnojenih.
Poziv za sodelovanje v fokusni skupini EIP AGRI: Grazing for Carbon
This Focus Group will look into alternative grazing management systems which can improve the underlying economics and the positive environmental effects, notably soil carbon storage. This Focus Group builds further on the outcomes of the Focus Group on Profitability of permanent grassland and the Focus Group on Soil organic matter content in Mediterranean regions. Rok je: 23. 3. 2017. O morebitni uspešni prijavi, nas obvestite!
Poziv za sodelovanje v fokusni skupini EIP AGRI: New forest practices and tools for adaptation and mitigation of climate change
The Focus Group will address ways to enhance mitigation and adaptation potential of EU forests, while taking into account that forests provide multiple functions and services to EU citizens. The group should also consider trade-offs between mitigation and adaptation, as sometimes reducing mitigation in the short term may be necessary to improve adaptation. Rok je: 23. 3. 2017. O morebitni uspešni prijavi, nas obvestite!
Nova podoba glasila Zelena dežela
Glasilo Zelena dežela je spreminilo vsebinsko kot tudi oblikovno podobo. Da bo vsebina še boljša, so člankom dali več prostora, saj so povečali velikost strani. Še vedno je Zelena dežela z naklado 80.000 izvodov ena redkih tiskanih izdaj, ki jo berejo tako na podeželju kot tudi v mestih, saj jo prejemajo skoraj vsi lastniki kmetijskih in gozdnih zemljišč po vsej Sloveniji, prebirajo pa jo tudi njihovi družinski člani. V februarski številki Zelene dežele lahko preberete več o pripravah o vnosu zbirnih vlog, ki se začne 27. februarja. Predstavljamo novosti in spremembe glede na lani, opozarjamo na pomembne roke in kaj vse je treba pripraviti, da bo vnos potekal hitro in brez zapletov. Prav tako predstavljamo zahteve KGZS glede sprememb zakonodaje s področja DDV in svetujejo, kako prenesti kmetijo na novega lastnika. Vabijo tudi na letošnje prireditve Podeželje v mestu, predstavljajo pa tudi primere dobrih praks v kmetijstvu.
BioPortal na družbenem omrežju
BioPortal lahko najdete tudi na družbenem omrežju Facebook, kjer bodo objavljali novice in vsebine.
LEADER/CLLD
Lokalne akcijske skupine že potrjujejo prve projekte v okviru svojih javnih pozivov. Preverite več: LAS Prlekija, LAS Srce Slovenije ...
Na Hrvašlem potrdili 54 lokalnih akcijskih skupin
Plačilna agencija na Hrvaškem je sporočila, da so potrdili 54 lokalnih akcijskih skupin, ki so jim bila odobrena sredstva v višini 463 mio kun oz. 62 mio EUR.

Na kmetijsko gozdarskih zavodih pri Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, na območju celotne Slovenije, so že začeli z obsežnimi izobraževanji za poklicno usposobljenost, za posamezne kmetijske panoge in tudi za predelave na tradicionalen način. Izobraževanja nudijo celostno pridobitev znanj s posameznega področja in služijo kot zelo dobra referenca pri pridobitvi Nacionalne poklicne kvalifikacije (NPK).
Program strokovnih izobraževanj in prireditev v letu 2017 KGZ Nova Gorica
FEBRUAR
Vabilo na novinsrako konferenco o realizaciji EU sklada za ribištvo (2007–2013) in predvidene razpise 2017
Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano mag. Dejan Židan bo s sodelavci predstavil realizacijo črpanja sredstev v obdobju finančne perspektive 2007-2013 in takratnega Evropskega sklada za ribištvo. Predstavljen bo tudi terminski načrt razpisov v 2017 iz novega Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo v finančni perspektivi 2014–2020.
Oddaja Ljudje in zemlja - 26. 2. 2017
Sredi meseca so se že drugič zapovrstjo, tokrat na Biotehniški fakulteti v Ljubljani, sestali mladi prevzemniki kmetij. MKGP in predstavnike KGZS so seznanili s skupnimi težavami. Televizijska ekipa se je pridružila tudi predstavnikom Zveze slovenske podeželske mladine na srečanju mladih s podeželja na Štajerskem v Avstriji. Bili so na regijskem srečanju ZZS, ki je potekalo v Brežah pri Ribnici na Dolenjskem. Govorili bodo o tem, kakšno mesto v slovenskem kmetijstvu zavzemajo sodobne tehnologije. Prispevek so pripravili v sodelovanju s pridelovalci in strokovnjakom s Kmetijskega inštituta Slovenije. Dodajajo še kratko opozorilo o začetku letošnje kampanje za oddajo zbirnih vlog za uveljavljanje ukrepov kmetijske politike v letu 2017.
12. simpozij Novi izzivi v agronomiji z mednarodno udeležbo - 26. - 27. 2. 2017
Simpozij Novi izzivi v agronomiji, ki ga organizira Slovensko agronomsko društvo (SAD), je namenjen vsem, ki delujejo na širšem področju agronomije.
MAREC
Začetni ekološki tečaj - 1. do 3. 3. 2017
Vabljeni zainteresirani, da se prijavite na izobraževanje s področja ekološkega kmetovanja, ki bo potekalo od 1.3. do 3. 3. 2017 v Celju.
4. konferenca v okviru COST FA1208: Strategije za trajnostno odpornost proti širokemu spektru rastlinskih škodljivih organizmov - 1. - 3. 3. 2017
Izobraževanje za pridobitev znanj s področja pivovarstva - 6. 3. - 4. 5. 2017
Izobraževanje omogoča pridobitev certifikata nacionalne poklicne kvalifikacije pivovar/pivovarka.
13. slovensko posvetovanje o varstvu rastlin z mednarodno udeležbo - 7. - 8. 3. 2017
Društvo za varstvo rastlin Slovenije organizira posvetovanje v hotelu Rimske Terme v Rimskih Toplicah. Na posvetovanju bodo predstavljeni prispevkih iz vseh področij zdravstvenega varstva rastlin; nosilna tema 13. posvetovanja bo »Integrirano varstvo rastlin – novi pristopi in izzivi v kmetijski pridelavi«. Rok za prijavo: 28. februarja 2017.
Prikaz rezi sadnega drevja - 11. 3. 2017
Posvet Soja in druge zrnate stročnice v Sloveniji - 15. 3. 2017
Člani CRP Soja, Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede, Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani, Kmetijski inštitut Slovenije, Inštitut za okolje in prostor vabijo na posvet in okroglo mizo.
XII. Mednarodno znanstveno konferenco na temo »Ekologija za boljši jutri« - 29. do 31. 3. 2017
Vabljeni, da se z vašim prispevkom ali s posterjem udeležite konference. Tematski sklopi so: Ekološke vsebine in trendi v vzgojno izobraževalnih programih; Trajnostni izzivi sodobnega sveta; Zelena ekonomija in eko-socialno podjetništvo; Agroekologija. Konferenca se bo odvila v RIS Dvorcu Rakičan.
Seminar o ponovni oživitvi podeželskih območij s poslovnimi inovacijami - 30. 3. 2017
Festival Zlata oljčna vejica - 31. 3. in 1. 4. 2017
Društvo oljkarjev slovenske Istre (DOSI) tudi letos organizira manifestacijo Festival Zlata oljčna vejica 2017, ki bo potekal 31. 3 in 1. 4.2017 v Ankaranu. Festival je namenjen predstavitvi in promociji oljk in oljčnega olja. V okviru Festivala bo potekalo že 24. tekmovanje za Zlato oljčno vejico, kjer prireditelji ocenjujejo prispele vzorce oljčnih olj, ki jih potem nagradijo v okviru festivalske prireditve. Vabljeni k sodelovanju z izpolnitvijo prijavnega obrazca za tekmovanje. Rok za oddajo vzorca: 20. 2. 2017.

Terminski načrt objave javnih razpisov PRP 2014-2020 v letu 2017
1. javni razpis iz naslova podukrepa 4.3 - Podpora za naložbe v infrastrukturo, povezano z razvojem, posodabljanjem ali prilagoditvijo kmetijstva in gozdarstva (Operacija: Gradnja namakalnih sistemov, ki so namenjeni več uporabnikom); rok za oddajo vlog: 21. 4. 2017
Javni razpis iz naslova podukrepa 19.3 - Priprava in izvajanje dejavnosti sodelovanja lokalne akcijske skupine; rok za oddajo vlog: 31. 3. 2017
2. Javni razpis iz naslova podukrepa 4.2 - Podpora za naložbe v predelavo, trženje oziroma razvoj kmetijskih proizvodov za leto 2016 za pravne osebe, ki so velika podjetja; rok za oddajo vlog: 13. 3. 2017
Javni razpis iz naslova podukrepa 8.4 - Dela za odpravo škode in obnovo gozda; rok: do zaprtja javnega razpisa, ki bo objavljen na spletnih straneh MKGP
Javni razpis iz naslova podukrepa 8.4 - Ureditev gozdnih vlak, potrebnih za izvedbo sanacije gozdov; rok: do zaprtja javnega razpisa, ki bo objavljen na spletnih straneh MKGP
Javno naročilo iz naslova podukrepa 2.1: Priprava programov Dobrobiti živali na področju prašičereje za leto 2017; rok za oddajo ponudb: 13. 3. 2017
Javni pozivi lokalnih akcijskih skupin za izbor operacij za uresničevanje ciljev strategij lokalnega razvoja
OSTALI RAZPISI
Razpisi Evropskega sklada za ribištvo
Razpisi Evropskih strukturnih skladov in kohezijskega sklada
Ostali razpisi MKGP
Javni razpisi Slovenskega regionalnega razvojnega sklada
OBRAVNAVA VLOG
Aktualni podatki obravnave vlog in zahtevkov ARSKTRP
Agencija se je, z namenom zagotavljanja večje transparentnosti svojega delovanja in boljše informiranosti svojih strank, odločila za redno objavo aktualnih podatkov iz svojega poslovanja. Na voljo je okvirni terminski načrt obravnave vlog za vse aktivne javne razpise, aktualno stanje obravnave zahtevkov za izplačilo, pregled izvedenih izplačil itd.
|